Ampułki do włosów – czym są i kiedy po nie sięgnąć?

Kondycja włosa uwarunkowana jest od wielu rzeczy. W głównej mierze zależy od tego, jaką pielęgnację zapewniasz swoim kosmykom i jak je traktujesz. Jeśli często farbujesz lub rozjaśniasz włosy, prostujesz je prostownicą, lub kręcisz loki na gorącą lokówkę – włosy zaczną się buntować i niszczeć w trybie przyspieszonym. Suszenie kosmyków gorącym nawiewem z suszarki również nie pomaga włosom w zachowaniu dobrej kondycji. Do tego dochodzą złowrogie czynniki z zewnątrz: niekorzystne warunki klimatyczne, toksyny zawarte w powietrzu, dym z papierosów, chlorowana woda na basenie. Twoim włosom nie sprzyja również stres ani nieodpowiednia dieta, a także tak (niby prozaiczne) czynności, jak mocne tarcie w ręcznik po kąpieli, zbyt intensywne szczotkowanie i szarpanie włosów, suche powietrze z grzejników, klimatyzacja…

ampulki-do-wlosow.jpgIm więcej wyżej wymienionych czynników działa na włosy, tym szybciej zaczynają tracić kondycję.

Za zdrowie i siłę włosa odpowiadają przede wszystkim ich cebulki. To one utrzymują włos w dobrej kondycji. Osłabienie cebulek włosowych skutkuje przede wszystkim wypadaniem włosów i zatrzymaniem ich wzrostu oraz ogólnym osłabieniem i wysuszeniem kosmyków. Włosy zaczynają się łamać i kruszyć, łuski na ich powierzchni rozchylają się coraz bardziej, a końcówki zaczynają się rozdwajać. Problem wypadających, przestających rosnąć i tracących witalność włosów to zjawisko, z którym zmaga się coraz większy procent kobiet i mężczyzn. Wówczas należy podjąć stanowcze kroki i zapewnić włosom intensywna kuracje zatrzymującą niszczenie włosów i cebulek. W tym celu stworzone zostały ampułki do włosów. Są one specjalistyczną kuracją, ukierunkowaną na określone problemy włosów i skóry głowy. Ampułki zawierają skondensowane składniki pielęgnacyjne, o zintensyfikowanym działaniu, których celem jest przede wszystkim regeneracja cebulek i skóry głowy – czyli tego obszaru, w którym zaczyna się zdrowie włosów. Ampułki to niewielkie fiolki o objętości od 5 do 15 ml. Jedna fiolka przeznaczona jest na jedną aplikację. Ampułki do włosów wciera się w skórę głowy, oraz w kosmyki na całej długości.  W zależności od firmy ampułki do włosów pakowane są w zestawy po 7,15 lub więcej sztuk. Kuracja określonymi ampułkami powinna trwać od 1 do 3 miesięcy, dlatego im więcej fiolek oferuje producent – tym lepiej (niestety często przy małej liczbie ampułek wymagane jest kupienie 2 – 3 opakowań, aby ukończyć kurację).

Wiele kobiet sięga po ampułki pielęgnacyjne nawet wtedy, gdy nie borykają się z problemem wypadających włosów, ale chcą zapewnić puklom wzmocnienie np. po zimie lub lecie. Ampułki do włosów spowalniają również procesy starzenia się włosów, a nawet powstrzymają siwienie kosmyków, dlatego, nawet jeśli twoje włosy nie wypadają – warto przynajmniej raz w roku pomóc im utrzymać dobrą kondycję i skusić się na zakup dobrych ampułek do włosów.